Podróże pomagają poznać i zrozumieć świat.

Podróże pieszo czynią to szczególnie skutecznie, wystawiając samotnego wędrowca na bezpośredni kontakt z przyrodą i ludźmi. Ta forma przemieszczania się wymaga ciągłego skupienia i ostrożności, znajomości przyrody, nawigacji i zasad przetrwania w obcym miejscu, zaufania do siebie. W trudnych sytuacjach marsz zależy tylko od siły woli, a gdy mapy i ślady zawodzą, należy się kierować swoją intuicją i doświadczeniem.

W swoich opowieściach zawieram przeżycia i doświadczenia zebrane podczas pieszych wypraw przez Europę i Azję, wśród najwyższych gór świata, na dystansie ponad 15 000 kilometrów. Łączą one relację z niezwykłych wędrówek oraz osobistą historię i refleksję, jaką przynosi spotkanie z drugim człowiekiem i samym sobą w takiej drodze.

O swoich wędrówkach opowiadałem na ponad 100 spotkaniach podróżniczych, festiwalach i prezentacjach, przed publicznością liczącą od 20 do 4000 osób. Każdy pokaz to historia opowiedziana za pomocą zdjęć, filmu i oryginalnych dźwięków, którym towarzyszy osobista relacja. Jest nie tylko prezentacją samej wyprawy, ale także opowieścią o kulturze i zwyczajach opisywanych miejsc.

Sześciokrotnie gościły one na „Kolosach”, największych spotkaniach podróżniczych w Polsce. Prezentowane były też na Festiwalu „Włóczykij” w Gryfinie, Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju, „Wachlarzu Podróżniczym”, Festiwalu National Geographic Polska, „Bonawentura”, „Wądół Challenge”, Podkarpackim Kalejdoskopie Podróżniczym, Gdyńskich Warsztatach Podróżniczych, Festiwalu „100Droga”, na konferencjach TEDx, w Muzeum Azji i Pacyfiku, klubach, schroniskach górskich, domach kultury.

Każda z prezentacji może być dopasowana pod względem czasu, tematyki lub grona odbiorców: od 15-minutowego podsumowania tzw. keynote, do 3-godzinnych warsztatów dla planujących własną podróż życia.

pokaz_podroz

Podróż. Jak zostawić (prawie) wszystko i zobaczyć świat?

Podróże to nauka tolerancji, szacunku i zrozumienia dla ludzi całego świata i ich kultur. To lekcja, jakiej nie otrzymamy na żadnym uniwersytecie. Osobistego kontaktu z innymi nie zastąpi żadna prezentacja ani opowieść.

Jak przygotować się do podróży swojego życia? Odpowiedź na to pytanie otrzymasz w trakcie tego pokazu. Trwająca 2-3 godziny prezentacja omawia praktyczne aspekty przygotowania się do długiego wyjazdu za granicę. Dowiesz się z niej:

 • jakich informacji potrzebujesz przed wyjazdem i gdzie ich szukać;
 • jakie wyposażenie zabrać w podróż w tropiki, na pustynie, w wysokie góry, w tereny leżące z dala od cywilizacji;
 • jak zabezpieczyć się przed chorobami, przed wyjazdem i w trakcie podróży;
 • jak pozostać bezpiecznym i uchronić się przed napadem, kradzieżą itp.;
 • jak poradzić sobie z „szokiem kulturowym” który dotyka nas w miejscach, gdzie zwyczaje skrajnie różnią się od znanych nam;
 • jak się przemieszczać, gdzie jeść i spać, jak porozumiewać się z ludźmi, których języka nie znamy,
 • jak podróżować w sposób nie szkodzący lokalnym kulturom i przyjazny dla środowiska.

Wskazówki praktyczne poparte są przykładami i doświadczeniami z podróży po ponad 40 krajach Azji, Europy i Ameryki Północnej.

pokaz_wedrowanie

Sztuka wędrowania

W ciągu ostatnich 6 lat przewędrowałem pieszo ponad 15 tysięcy kilometrów. W górach i na nizinach, o każdej porze roku, w terenie cywilizowanym i odludnym, w małych i dużych zespołach, ale najczęściej samotnie. Wśród tych wędrówek znalazło się piesze przejście przez Europę, na trasie Warszawa – Przylądek Finisterra, dwukrotne przejście Łuku Karpat, zimowe przejście 850 km przez góry Słowacji, przejście Pirenejów, trawers Islandii. Poza Europą przeszedłem 2300 kilometrów przez irański łańcuch Zagros, postawił swoje kroki w Himalajach Indii i Nepalu, pakistańskim Karakorum, Tien-Szanie, Pamirze, górach Liban, amerykańskich Górach Skalistych. Wspinałem się w Tatrach i Alpach.

Doświadczenia zebrane podczas wędrówek i długodystansowych przejść górskich zebrane zostały w prezentacji „Sztuka wędrowania”. Składa się ona z praktycznych porad, które pomogą Ci samodzielnie przygotować przejście wymarzonego górskiego szlaku. Obojętnie czy będzie to weekendowa wędrówka nizinna, krótka wycieczka górska czy wielomiesięczny treking z dala od cywilizacji, podczas trwającego 2-3 godziny spotkania otrzymasz odpowiedzi na pytania:

 • co muszę wiedzieć przed wyruszeniem?;
 • jakie wyposażenie będzie dla mnie odpowiednie?;
 • jaki sprzęt będzie odpowiedni w różnych warunkach terenowych i klimatycznych – latem i zimą, w klimacie wilgotnym i pustynnym, na dużej wysokości, na odludziu?;
 • jak odżywiać się podczas wędrówki?;
 • jak poradzić sobie z „szokiem kulturowym” który dotyka nas w miejscach, gdzie zwyczaje skrajnie różnią się od znanych nam;
 • jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Podczas pokazu zobaczysz jak w praktyce wybrać elementy wyposażenia, by były funkcjonalne i komfortowe oraz jak zaplanować swoją drogę, by stała się po prostu łatwiejsza.

pakowanie_gory_na_lekko

Wędrowanie na lekko

Te warsztaty to minimum (około 10 minut) teorii. Przez pozostały czas skupimy się na rzeczach praktycznych, omówieniu sprzętu, różnych wariantów pakowania się i sposobów, które pozwolą przetrwać także trudną wędrówkę z minimum wyposażenia.

 • Jak mój własny system bagażu ewoluował od 20 do 3kg sprzętu?
 • Waga bagażu vs. wygoda i bezpieczeństwo. (Nie sztuką jest spakować mało, a potem głodować i marznąć – sztuką jest mieć mało i wszystko!)
 • Jaki plecak zabrać na szlak?
 • Jak wygląda lekki system do spania w terenie?
 • Co nosić – wybór butów i odzieży do wędrówki na lekko
 • Różne (lżejsze i cięższe) systemy gotowania
 • Nawigacja i bezpieczeństwo

islandia_pokaz_1

Wyspa Żywiołów

Celem wyprawy było przejście Islandii ze wschodu na zachód, między skrajnymi punktami geograficznymi: przylądkiem Gerpir, najdalszym na wschodzie i Bjargtangar, leżącym na zachodzie. Po drodze czekało go kilka tygodni marszu przez wulkaniczne pustkowia, przedpola lodowców, pokonywanie rwących, lodowcowych rzek oraz zmaganie z pogodą i ciężarem bagażu. Nawigację utrudniały niespodziewane wylewy rzek oraz pola lawy. Tego trudnego szlaku Łukasz podjął się samotnie, wybierając najdłuższy możliwy kierunek marszu przez wyspę. Posługując się mapami i kompasem, starając się poznać Islandię od jej dzikiej i mało odwiedzanej strony, wędrował ścieżkami i bezdrożami przez środek kraju, by ostatecznie ukończyć wędrówkę we Fiordach Zachodnich Islandii. Wędrując samotnie przez ponad 900 kilometrów, potrzebował 28 dni na pokonanie tej drogi.

pokaz_iran_zagros

Góry lodu i ognia

Zagros to potężny łańcuch górski, ciągnący się przez całe terytorium Iranu, od granicy z Turcją po Ocean Indyjski. To największe góry między Alpami, a Hindukuszem, sięgające swoimi szczytami powyżej 4000 metrów. Pokryte w większości przez pustynie i półpustynie, zamieszkiwane są przez wiele narodów i grup etnicznych, mało poznanych i rzadko opisywanych w Europie. Jesienią 2014 roku Łukasz Supergan wyruszył w wyjątkową drogę: ponad 2300 kilometrów pieszo przez góry Zagros, pierwsze w historii przejście tych gór.

Z niewielkim plecakiem, minimalnym zestawem sprzętu i jedną parą butów szedł, chcąc dotrzeć do mieszkańców tych gór – ostatnich irańskich koczowników, do dziś wędrujących ze swoimi stadami w poszukiwaniu pastwisk. Wędrując przez pustynie i wysokie góry, zmagał się z upałem, śniegiem, mrozami, psami pasterskimi i… irańską bezpieką. Palił potajemnie opium, dyskutował nad trudną historią kraju, słuchał opowieści o marzeniach młodych Irańczyków.

Na swojej drodze wielokrotnie znajdował schronienie u mieszkańców Zagrosu, słuchając ich opowieści o współczesnym Iranie. Złożyły się one na obraz kraju niezwykłego, pełnego sprzeczności, niuansów, zaskoczeń, bardzo odmienny od znanego nam, Europejczykom. Po 76 dniach wędrówki stanął na wybrzeżu oceanu, jako pierwszy człowiek w historii przechodząc cały łańcuch Zagrosu.

pokaz_santiago

Droga. 4000km pieszo do Santiago de Compostela

Niewiele jest dróg, które są starsze niż ta. Dlatego nazywa się ją po prostu „Drogą” – „Camino”. Od ponad tysiąca lat pielgrzymi ze wszystkich zakątków Europy wyruszają w drogę do północno-zachodniej Hiszpanii. Jak głosi chrześcijańska tradycja to tam, ponad 1000 lat temu, odnaleziony został grób świętego Jakuba Apostoła, apostoła Chrystusa. Miejsce jego spoczynku stało się jednym z najważniejszych sanktuariów świata, Santiago de Compostela, gdzie co roku przybywają setki tysięcy ludzi. Wędrują przez Hiszpanię, by zanieść do grobu świętego podziękowania, prośby i modlitwy. Wielu innych podąża tam z ciekawości, by poznać kraj i jego kulturę. Inni – by zmierzyć się ze sobą. W szlakach wiodących do Santiago tkwi magia, która sprawia, że co roku tłumy wędrowców ruszają, by odbyć trudny marsz do tego miejsca.

Wiosną 2013 roku Łukasz rozpoczął najdłuższą drogę swojego życia. Na podobieństwo średniowiecznych pątników, wyruszył pieszo do Hiszpanii wprost spod drzwi swojego domu, z Warszawy. Wędrując przez 5 krajów Europy, po 111 dniach dotarł do Santiago i nad brzeg Atlantyku, przechodząc około 4000 kilometrów, trudnych, pięknych, wzruszających, zmuszających do refleksji.

Jak wygląda Stary Kontynent z perspektywy pieszego? Kim są ludzie, którzy decydują się na długą wędrówkę do Santiago i po co mierzą się z jej trudnościami? Jak zmienia się człowiek u kresu takiej drogi? I czy niewierzący może iść na pielgrzymkę? „Droga” to opowieść o najdłuższej wędrówce życia, emocjach jakie jej towarzyszyły i ludziach spotkanych na szlaku.

pokaz_karpaty

3 Miliony kroków. Samotne przejście Karpat

Karpaty to jeden z głównych łańcuchów górskich Europy. Łączy Rumunię, Ukrainę, Polskę, Węgry, Słowację i Czechy. To bariera geograficzna, oddzielająca przez wielki państwa i kultury, ale także szlak, którym migrowali ludzie, rozprzestrzeniający język i pasterskie zwyczaje. Choć pocięty granicami, Łuk Karpat jest piękną i jedyną w swoim rodzaju całością. Jego początkiem jest przełom Dunaju na granicy rumuńsko-serbskiej. Koniec, to Bratysława, leżąca nad brzegiem tej samej rzeki.

W 2004 roku Łukasz Supergan postanowił samotnie wyruszyć w tę drogę. Rzucić wyzwanie górom i samemu sobie. Na przekór niewielkiemu wtedy doświadczeniu, przez 93 dni wędrował wzdłuż łańcucha Karpat. Była to lekcja pokory, wytrzymałości oraz zderzenie ze swoimi słabościami. Po ponad 3 miesiącach, dotarł do celu. Było to piąte przejście Łuku Karpat, zarazem pierwsze samotne.

Po 9 latach od tamtego przejścia narodził się pomysł drugiego. Tym razem nieco inną trasą, z większym doświadczeniem i lepszym wyposażeniem, które pozwoli wędrować na lekko. Głównym założeniem było przejście całej długości Karpat w czasie krótszym niż 2 miesiące, z plecakiem ważącym nie więcej niż 15 kilogramów.

Pokaz jest opowieścią o samotnej wędrówce przez 2000 kilometrów szczytów i dolin, o ludziach, kulturach i spotkaniu z samym sobą wśród najdzikszych gór Europy.

pokaz_alpy

Podniebny maraton. Alpy 13 x 4000

W lipcu 2009 roku narodził się plan wyprawy, na pierwszy rzut oka, karkołomnej: wejść na 13 czterotysięczników Alp w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Zadanie niełatwe, zwłaszcza gdy wysokość 4 tysięcy metrów przekracza się po raz pierwszy. Na podniebny maraton złożyły się wspinaczki w najwyższych masywach Alp szwajcarskich i francuskich. W ciągu zaledwie 4 tygodni górski maraton zakończył się sukcesem, a samotny wspinacz wrócił do bazy mając na koncie 13 wierzchołków, w tym także trawers masywu Mont Blanc.

Pokaz jest opowieścią o samotnej drodze na najwyższe szczyty naszego kontynentu, potędze gór, zmaganiu ze słabościami i ludziach spotkanych na wierzchołkach Alp.

pokaz_nepal

Nepal – królestwo śniegów

Większości z nas słowo „Nepal” przywołuje na myśl drugie słowo – „Himalaje”. Najwyższe góry Ziemi, choć dominujące w krajobrazie tego państwa, są jednak tylko jego częścią. Pokaz jest opowieścią o tym niewielkim kraju, wciśniętym między surową Wyżynę Tybetańską, a potężny subkontynent indyjski.

Nepal to ojczyzna wspaniałych krajobrazów, bujnej przyrody, kraj kontrastów, gdzie bogactwo i skrajną biedę dzieli tylko krok. Tutaj spotykają się i współistnieją religie oraz kultury Półwyspu Indyjskiego, Tybetu i Azji Centralnej. Wraz z autorem widzowie odwiedzą niezwykłe miejsca doliny Katmandu, zaglądając przy tym w życie codzienne Nepalczyków. Znajdą się w najważniejszych miejscach buddystów i hinduistów, wyznawców dwóch religii jakie dominują w tym kraju. Zobaczą także miejsca w których do dziś składa się krwawe ofiary, aby wyjednać sobie łaskę okrutnej bogini.

Ten pokaz to także opowieść o górach i ludziach jacy je zamieszkują, zmagając się z potęgą natury. Autor odwiedza doliny jakie otaczają potężne masywy centralnego Nepalu, opisując realia życia w tym nieprzyjaznym miejscu. Wizyta w wysokich górach jest tez okazją do refleksji na temat tego, jak religia i tradycyjne wartości, pielęgnowane przez stulecia w tych niedostępnych regionach, wytrzymują starcie z turystyką coraz mocniej wdzierająca się w te góry. Oprócz miejsc odwiedzanych przez turystów pokaz opowiada także o podróży przez kompletnie dziewicze obszary wschodniego Nepalu, którego mieszkańcy wciąż żyją tak, jak żyli ich przodkowie, przed stuleciem.

Pokaz kończą wskazówki, które pozwolą widzom przygotować się do ich wizyty w najwyższych górach świata.

pokaz_annapurna

Jej wysokość Annapurna

Annapurna to pierwszy szczyt ośmiotysięczny, na którym stanął człowiek. Do dziś uchodzi za jedną z najniebezpieczniejszych gór. Szlak wokół tego ośmiotysięcznika jest jednak dostępny dla każdego, kto zechce spróbować swoich sił w wysokich górach. Trasa ta uchodzi za jeden z najpiękniejszych widokowo trekingów świata.

Trzytygodniowa wędrówka prowadzi przez wszystkie strefy klimatyczne Himalajów; od wilgotnej dżungli, aż po pokrytą śniegiem przełęcz Thorung-La, na wysokości ponad 5400 metrów. To okazja do spotkania z grupami etnicznymi zamieszkujących ten region. Wędrówka wokół góry to także niepowtarzalne doświadczenie buddyzmu, cały czas obecnego w dolinach Himalajów. Zdjęciom i filmom z tego niezwykłego miejsca towarzyszy osobisty przekaz autora.

Opowieść prowadzi słuchaczy szlakiem wokół Annapurny, opisując realia życia w tym trudno dostępnym miejscu. Wraz z aparatem dociera również w miejsca rzadziej uczęszczane, z dala od głównego szlaku, w tym Tilicho Lake – jedno z najwyżej położonych jezior na świecie. Zakończeniem pokazu jest krótka refleksja nad tym, jak zmienia się to miejsce i jego mieszkańcy pod wpływem obecności turystów.

pokaz_dhaulagiri

Dhaulagiri. W cieniu białej góry

W XIX wieku była uważana za najwyższy szczyt na świecie. Sto lat później miała stać się pierwszym zdobytym ośmiotysięcznikiem, ustąpiła jednak miejsca Annapurnie. Dziś Dhaulagiri, czyli Biała Góra, jest prawdziwym wyzwaniem dla himalaistów, najbardziej wytrwałym turystom oferując przepiękny, choć wymagający treking. Ci którzy zdecydują się go przejść, mogą liczyć na widokową i pełną wrażeń wędrówkę dookoła jednego z najpiękniejszych wierzchołków Nepalu.

Treking wokół Dhaulagiri to inne oblicze Nepalu od tego, które zobaczyć można na popularnych szlakach. Droga prowadząca wokół tej góry wymaga umiejętności nawigacji, obycia z trudnym terenem wysokogórskim oraz polegania wyłącznie na sobie i swoich umiejętnościach. Początek wędrówki to kręta ścieżka prowadzącą przez wsie nepalskich Magarów zamieszkujących okoliczne doliny. Powyżej osiedli ludzkich droga staje się bezludna. Tego, kto się na nią uda, czeka kilkanaście dni spędzonych w samotności, wśród fantastycznych szczytów. To także zmaganie z wysokością, lawirowanie na trudnym orientacyjnie lodowcu i przejście przez dwie przełęcze, na wysokości powyżej 5 kilometrów.

Pokaz jest opowieścią o wędrówce wokół Dhaulagiri oraz wyzwaniu jakie stawia długa wędrówka z dala od cywilizacji. Zdjęcia autora prezentują piękno jedynego w swoim rodzaju, surowego i niezwykłego, krajobrazu Wysokich Himalajów.